Ana Sayfa Güncel 20 Temmuz 2021 347 Görüntüleme

Trafik Sigortası Nedir? Trafik Sigortasının Önemi Nedir?

Trafik sigortası ya da bir diğer ismiyle zorunlu trafik sigortası, trafikte bulunan bütün motorlu araçlara yaptırılması gereken bir sigorta çeşitidir. Bu sigorta işlemi yapılırken fiyatlar aracın model, yaş ve markasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Türkiye’de trafikte yer alan bütün motorlu araç sahiplerinin Zorunlu Trafik Sigortası yaptırması gerekmektedir. “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa” göre bu sigortayı yaptırmadığı belirlenen araçlar tespit edildiği takdirde trafikten men edilir.

Araçlara yapılan sigorta sayesinde meydana gelmesi muhtemel trafik kazalarından kaynaklanan maddi hasarlar minimuma indirilmektedir. Aslında araç sahiplerine ekonomik bir avantaj sağlayan bu araç sigortası, zaman içerisinde gelişerek yaygınlaşmış ve farklı firmalar ve acentelikler kurulmuştur. Her sigorta acentesi, kendi işinin mali durumuna göre uygun fiyat ve ödeme seçenekleri ile sigorta paketleri hazırlar ve müşterilerine teklifler sunar. Araç sahipleri bu sigorta firmaları ve teklifleri inceleyerek kendilerine en uygun trafik sigortasını satın alırlar.

Zorunlu trafik sigortası veya kasko sigortası için farklı firmalardan teklif almak fiyatları karşılaştırmak için son derece önemlidir. Bunun temel amacı, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun fiyatların verilmesini sağlamaktır.

Trafik sigortası fiyatları belirlenirken bazı kriterler göz önüne alınmaktadır. Bu kriterler genellikle riskler içerisinde oluşturulan listelere göre belirlenir. Ülkemizde aracınızın, sizin ve sevdiklerinizin güvenliğini sağlamak için zorunlu olan trafik sigortası maliyetlerini en uygun limitlerde tutmanız, yıllık araç giderlerinizi önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olur.

Zorunlu Trafik Sigortasının Avantajları

Trafik sigortası fiyatları araştırılırken, sigorta firmasının size özel sunduğu avantajları da göz önüne almalısınız. Yaralanma, ölüm ya da maddi hasarla sonuçlanan bir kazaya sebebiyet veren araç sürücüsünün maddi sorumlulukları poliçede belirtilen limitler dahilinde sigorta firması tarafından karşılanır. Kaza sonrası, araç sahibinin yaralanması durumunda tüm hastane ve ilaç masrafları yine aracı sigortalayan sigorta firması tarafından karşılanır. Hastane girişinde sağlık sigortası olup olmadığı kontrol edilmiyor. Araç sahibinin kaza sonrası avukat tutması sonucu oluşan mahkeme masrafları şirket tarafından karşılanır. Araçta meydana gelen tüm maddi hasarlar firma tarafından belirtilen garanti oranı kapsamında karşılanır. Suçlu da olsanız bu ödeme yapılır. Sürücünün ölümünden sonra bile sigorta bedeli yakınlarına ödeniyor. Kazazedenin sigortası yoksa hastane ve ilaç masrafları SGK tarafından karşılanır.

Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Cezası Nedir?

Trafik sigortasının yenileme zamanı gelmesine rağmen yaptırılmadığı takdirde tespiti halinde cezai işlem uygulanır ve araç muayene olamaz. Bu ceza farklı yaptırım uygulamaları ile işlenebilmekte ve genel olarak; Sigortalı araç sahibi ya para cezasına çarptırılır ya da trafikten men edilir.

1000 km’de, 420 TL yakıt tasarrufu nasıl sağlarsınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Videonun sonunda, iki ayrı sürücü, aynı yolda, farklı sürüş tekniklerine göre araçlarını kullanarak, nasıl bir tasarruf yapılabileceğini ortaya çıkarıyorlar. Güvenli ve ekonomik sürüşleriniz olsun. 🙂

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.