Ana Sayfa Güncel 24 Mayıs 2021 544 Görüntüleme

Ermeni Meselesi Nedir ?

Ermeni meselesi nasıl başladı? 1870-1880’li yıllarda Osmanlı’nın güçsüz halde olduğunu gören devletler, en başında Rusya, Osmanlı Devleti’nin güçsüzlüğünden faydalanıp devleti yıkmak ister. Bunu da Anadolu’da yaşayan etnik grupları Türklere karşı kışkırtarak yaparlar. İlk önce trakya halklarına konferanslarda devlet vaat edeler, buna karşın trakya halkları ayaklanır ve Osmanlı Devleti’nden bağımsızlık isterler.

Buna karşın Osmanlı Devleti, ayaklanmaları durdurmaya çalışır ama başarısız olur, çünkü bunlar artık ayaklanmadan çıkıp iyice savaşa dönmüştür. Başta Ruslar ve diğer Avrupa devletleri; Rumlar, Bulgarlar ve Yunanlara destek vererek Osmanlı’nın toprak kaybetmesine sebep oluyorlar.

 Ermeni Meselesi

1800’lerin sonuna gelindiğinde, Berlin Konferansı’nda Ermeniler ve Kürtlere devlet vaat edilir ve ayaklanmaları istenir. Osmanlı Devleti de buna karşın Hamidiye ordularını kuruyor, çünkü Trakya bölgesinde yaşanan toprak kayıplarının Doğu Anadolu’da da olacağından korkuyor. Ruslar bunca şeyi yaparken amacı ise, Osmanlı topraklarında küçük devletler kurdurup onlar üzerinden Akdeniz’e ulaşmaktadır. Hamidiye orduları Doğu Anadolu bölgesinde ayaklanmalar çıkmasın düzen sağlansın diye kurulur. Kurulmasından bir sene sonra Rus destekli Ermeni çeteler kurulur. Rusya üzerinden gizlice Ermenilere silah desteği yapılır. Ermeniler ve Kürtler, devlet hayali ile Türkler ile çatışmalara başlar.

Osmanlı Devleti, Kürtleri yanına çekiyor ve Kürtler ile birlikte çalışmaya başlıyor. Doğu Anadolu’yu koruyan Hamidiye ordularının büyük bir kısmı Kürtlerden oluşmaktadır. Bu dönemde Doğu Anadolu bölgesinde çatışmalar ve ayaklanmalar boy gösteriyor, bu ayaklanmalar Hamidiye ordusu tarafından azaltılıyor.

O dönemde başka bölgelerde savaşlar çıkıyor, Hamidiye ordusu o savaşlara gönderilmek isteniyor, gidemiyor. Az bir zaman sonra Osmanlı Devleti’nin başına İttihat ve Terakki geçiyor ve Hamidiye ordusunu kapatmak istiyor, asker sayılarını azaltıyor. Buna mütevellit, Ermeniler tekrardan Ruslar tarafından silahlandırılıyor ve yine çatışmalar, ayaklanmalar boy gösteriyor. Artık çatışmalar ve ayaklanmalar savaş suçu haline dönmüş duruma gelir, Ermeni çeteler insanlık dışı eylemler yapmaya başlar.  Ermeni soykırımı ile ilgili aydınlatıcı yazıların devamı ermenisorunu.gen.tr ‘de sizleri bekliyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.