Ana Sayfa Güncel 14 Ocak 2023 207 Görüntüleme

Yüksek Gelen Elektrik Faturalarına Son Power Enerji Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Evler için kurulumu yapılan Güneş enerjisi elektrik üretim sistemleri ile elektrik faturasını ortadan kaldıracağınızı biliyor musunuz? Çatıya kurulacak güneş panelleri ile bir evin elektrik ihtiyacını güneş panelleri ile karşılayabilirsiniz.

Son zamanlar artan enerji maliyetleri nedeni ile elektrik faturaları yüksek gelmeye başladı. Bu soruna çözüm arayan birçok kullanıcı elektrik tasarrufu yanı sıra kendi evleri için güneş enerjisi ile elektrik üretimi yöntemlerini araştırmaya başladı.

Power Enerji Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Power Enerji, güneş paneli ile güneş enerjisi elektrik üretimi sistemleri kurulumu yapan firmalardan biri. Power Enerji web sitesini incelediğinizde Güneş paneli fiyatı ve evler ve iş yerleri için güneş enerjisi kurulumu yaptıklarını görebilirsiniz.

Son zamanlarda artışa geçen elektrik faturaları için güneş paneli ile elektrik üretimi yapıyorlar. Bu sayede gerek evler için güneş enerjisi gerekse iş yeri ve fabrikalar için güneş enerjisi elektrik üretimi kurulumu yaparak elektrik faturalarını ortadan kaldırıyorlar.

2019 Yılından beri evler ve iş yerleri için güneş paneli ile güneş enerjisi elektrik üretimi yapmak ülkemizde yasal hale geldi. Dolayısı ile çatıda güneş paneli ile elektrik üretebilir hatta anlaşma yapmanız durumunda üretim fazlası elektrik satışı da yapabilirsiniz.

Bir evin elektrik ihtiyacı için Güneş Enerji Elektrik Üretim Sistemi Maliyeti nedir?

Elektrik faturası 1500 tl civarı gelen bir evin elektrik ihtiyacı için güneş paneli kurulumu fiyatı için sizin için şu bilgileri hazırladık. Türkiye şartlarında aylık elektrik tüketimi 1500 tl civarı geliyor ise yaklaşık 10 kw güneş enerjisi elektrik üretim sistemi kurmanız gerekmektedir.

10 kW Solar Çatı Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemi için Çatıda Kaç Metrekare Alan Gerekir?

10 kw güneş enerjisi elektrik üretim sistemi güneş panelleri için bina çatısında güney cepheli 60m2 alana ihtiyaç vardır. Çatı da güneş panelleri kaplayacağı alan 60m2 dir.

10 kW Güneş Enerjisi Solar Çatı Elektrik Üretim Sistemi Neleri çalıştırabilir?

10 kw güneş enerjisi elektrik üretim sistemi ile bir evin elektrik ihtiyacı için evde klima, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, aydınlatma lambaları, televizyon, buzdolabı, bilgisayar gibi elektrikli aletler çalıştırabilirsiniz. Aylık elektrik Faturası tüketimi ortalama 1400 Kwh kadar olan yerler için uygundur.

On-Grid ( Şebeke Bağlantılı Sistemler )  Çatıda Güneş Enerjisinden elektrik üretebilirsiniz. İhtiyacınızı kullanabilir, ihtiyaç fazlasını devlete satabilirsiniz.

10 kW Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemi Saatte Ayda ve Yılda ne kadar elektrik üretir?

10 kw güneş enerjisi elektrik üretim sistemleri saatte 10.000 watt elektrik üretir. 10 kw güneş enerjisi elektrik üretim sistemleri günde ortalama 6,5 saat, ayda ise o ilin güneşlenme değerleri, güneşlenme sürelerine göre 30 gün elektrik üretebilir. Bir evin elektrik ihtiyacı için  10 kw solar enerji güneş paneli sisteminin aylar bazında elektrik üretim değerlerini aşağıda tabloda görebilirsiniz. Not: İzmir iline göre hesaplama yapılmıştır.

10 kw Güneş Enerjisi Elektrik Üretim sistemleri Elektrik Tüketimi 1.400 kWh olan yerler için uygundur demiştik. Tabloyu incelediğinizde bazı aylarda 1.400kwh den az elektrik üretebildiğini (Kış aylarına bakınız) görüyorsunuz. Bu aylarda elektrik dağıtım kurumuna aradaki fark için ödeme yaparsınız.

Bazı aylarda ise 1.400 kwh den fazla elektrik üretebildiğini (bahar, yaz ve sonbahar aylarına bakınız) görüyorsunuz. Bu aylarda elektrik dağıtım kurumu fazla ürettiğiniz elektrik için size ödeme yapar.

Dikkat: Şebekeye elektrik satışı yapılması durumunda geçerlidir.

Elektrik faturasını inceleyerek Aylık elektrik tüketimleri bu değerler içerisinde ise güneş enerjisi elektrik üretim sistemi kurabilirsiniz.

Bir evin elektrik ihtiyacı için Güneş Enerji Elektrik Üretim Sistemi Maliyeti Nedir?

Elektrik faturası 1500 tl civarı gelen bir evin elektrik ihtiyacı için güneş enerjisi paneli kurulumu fiyatı 10.000 Dolar + Kdv civarında olmaktadır.

Türkiye ve İllerin Güneşleneme Potansiyeli Haritası Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Verimlilik Tablosu

Aşağıdaki tabloda Türkiye’deki illerin güneşlenme potansiyeli, güneş enerjisi elektrik üretimi verimlilik bilgilerini görebilirsiniz.

Türkiye güneş enerjisi Potansiyeli Haritası ile illerin (İstanbul, İzmir, Ankara, Konya, Bura, Muğla, Antalya vs) Güneş enerjisi potansiyelini görebilirsiniz. Güneş enerjisi elektrik üretimi yatırımlarınız için size fikir verecektir.

10 kW Öz Tüketim Solar Çatı Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemi Nedir?

Öz tüketim güneş enerjisi elektrik üretimi; gündüz güneş panelleri ile üretilen enerjinin anlık kullanılmasını ifade eder. Güneş panelleri ile üretilen enerji bina elektrik hattına bağlanır. Anlık olarak güneş panelinden gelen enerji kullanılır. Bu sistemlerde akü grubu bulunmaz. Bu sitemler ile şebeke elektrik satılmaz. Üretilen elektrik doğrudan kullanılabilir. Gündüz elektrik tüketimi yüksek olan yerler için uygundur.

10 kW Şebeke Elektrik Satışlı (Tedaş’a Elektrik Satışı) Solar Çatı Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemi Nedir?

Artık evlerde, iş yerlerinde, bina çatılarında  Güneş Paneli ile Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi yapılabilecek üretim fazlası elektrik elektrik dağıtım kurumuna satılabilecek. Üstelik enerji satışı Ticari bir işlem olmasına rağmen şahıslar için KDV ve Gelir vergisinden istisna edilmiştir.

Çatı Güneş Paneli ile Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi yaparak elektrik ihtiyacını karşılamak istiyorsunuz. İlk işlem bulunduğunuz il deki Elektrik Dağıtım Firması ile ( Uedaş, Aydem, Limak, Uludağ Elektrik vs) Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi için İzin / Çağrı Mektubu almanız gerekmektedir. Diğer yasal izinler, Projelendirme, Mühendislik Hizmetleri; Sözleşme Yapılması koşulu ile Firmamızca yerine getirilmektedir.

Çağrı Mektubunuz onaylanması durumunda Çatı Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemleri kurulumu yapılabilmektedir. Türkiye’nin coğrafi şartları ve enerji maliyetleri düşünüldüğünde Aylık Elektrik Faturası 1400kwh ye kadar gelen yerler (ev, yazlık, iş yeri, apartman ortak kullanım vs) için yukarıda dökümleri yapılan sistem kurulumu yapılması gerekmektedir.

10 kW Solar Çatı Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemi Amortisman Süresi Kaç Yıldır?

ÇatıÜstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemleri 25 Yıllık Ekonomik Ömre Sahip olup Türkiye’nin Güneşlenme Potansiyeli ve Enerji Maliyetleri dikkate alındığında Sistem Maliyetini ortalama 6 Yılda çıkarmaktadır. Dolayısı ile amorti süresi 6 Yıl dır.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.