Ana Sayfa Güncel 12 Aralık 2022 177 Görüntüleme

İBB Meclisi’nde çocuk istismarı tartışması: ‘Hırsızlarla, tecavüzcülerle helalleşmeyeceğiz’

İBB Meclisi aralık ayı oturumları Saraçhane’deki başkanlık binasında başladı. İBB Meclisi 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında toplanan oturumda İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşında kızını ‘evlendirmesi’ olayı konuşuldu.

Konuşmalar sırasında yer yer gerilim yaşandı. CHP’li Meclis Üyesi Fidan Aslan Eroğlu bir soru önergesi vererek 28 yılda mülkiyeti İBB’ye ait mülklerin kaçının cemaat ve vakıflara kaçı tahsis edildiğini, iptali için işlem başlatılıp başlatılmadığını sordu.

Eroğlu “Utanıyorum, tiksiniyorum, hicap duyuyorum. Kendilerini adaletine kalpten inandığım Allah’a havale ediyorum. Yaşanan adaletsizliğin CHP olarak takipçisi olacağız. Cemaat ve tarikat yapılarına bağlı dernek ve vakıf yurtlarının ne kadar korunmasız olduğu 6 yaşındaki çocuğun yıllarca süren istismarı ile bir kez daha ortaya çıktı” dedi.  Karaman’da Ensar Vakfı yurdunda 45 çocuğun tecavüze uğramasını, Aladağ’da tarikat yurdunda çıkan yangında ölen kız çocuklarını hatırlatan Eroğlu “İktidar vakıfları hep korumaya çalıştı. Kamu, bu yapılanmaları destekledi” dedi.

“İSLAMI DEĞİL YOZLAŞMIŞ TARİKAT YAPISINI ELEŞTİRİYORUZ”

CHP’li Meclis Üyesi Gülsüm Polat da adı taciz ve tecavüz olaylarına karışan vakıflara İBB’nin yaptığı tahsisleri sordu. Polat “Kimse çıkıp münferit demesin. Kimse bizden seyirci olmamızı beklemesin. Buz dağının görünen yüzü. Cemaat ve vakıflar yasaklanmalı. Sübyan mektepleri, cemaat okulları devletleştirilmeli. Siz yine CHP’yi suçlamayı seçtiniz ama CHP İslam dinini değil yozlaşmış tarikat yapısını eleştirmekte” dedi.

“KABUL EDİLEBİLİR BİR YANI YOK”

AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz da kürsüye çıkarak konuyla ilgili bir konuşma yaptı. Konuşmasını tüm mensubiyetlerini bir kenara bırakıp 2 kız çocuğu babası olarak yapacağını söyledi. Türkyılmaz şunları söyledi:

* “Yaşanan olay, iddiaların, insani ve vicdani olarak kabul edilebilir yanı yok. Gayri İslami, gayri ahlakidir. Bu konuyla ilgili kötümser toptancılar ve iyimser toptancılar arasında sert bir politik tartışma var. Kötümserler toptancılar; ‘tüm dernek ve vakıflar kapatılmalı’ diyor. İyimserler toptancılar da ‘biz bu insanları biliriz, Allah peygamber sevgisi taşırlar asla yapmazlar, yakıştıramayız’ diyorlar. Bu kutuplaşma arasında asıl mevzu kaynayıp gidiyor.

* Kılıçları kınına sokup sağduyu ile konuşmak mümkün. Bu meseleye üçüncü pencereden bakmaya çalışalım. İddialar; dinle siyasetle bağdaştıramayacak kadar gayri insani. İnsan onur ve haysiyeti ile açıklanamaz. Bir kişinin sarık takması onu iyi insan, frak giymesi medeni yapmaz. Reşit olmayan bir kızla cinsel ilişkiyi düşünen kişi kisvesi ne olursa olsun pedofilidir. Kabile asabiyeti üzerinden yürütülüyor tartışma. Herkes kendi mahallesini korumaya çalışıyor.”

SÖZLÜ TARTIŞMA ÇIKTI

Türkyılmaz, kişisel davranışlar üzerinde bir topluluğun suçlanmaması gerektiğin belirterek “Kuruyla yaşı aynı torbaya atmak çözüm değildir. 28 Şubat retoriği yerine demokratik örgütlenmeler teşvik edilmeli. Okullara mahremiyet eğitimi verilmeli. Vaksa dini yorumlar gözden geçirilmeli.  Diyanet’in çocuk evliliklerinin dinde yeri olmadığını ilişkin fetvaları yaygınlaştırılmalı” dedi.

Türkyılmaz’ın konuşmasına CHP grubundan tepkiler yükseldi, meclis üyeleri kendi arasında tartışma yaşadı. Oturumu yöneten Okul “Murat bey medeni bir konuşma yapıyor. Farklı düşünen varsa birazdan çıkıp kendini anlatır. Meclisi provoke etmenize izin vermeyeceğim” diyerek CHP’li üyeleri uyardı.

Konuşmasına devam eden Türkyılmaz “Bir çocuk bedeni üzerinden siyaset yapanlar işte burada. Tarih tekerrür etmesin travmalarımız mazide kalsın” dedi.

“FETÖ’NÜN YERİNİ HİRANUR, ENSAR ALDI”

İYİ Parti Grup Sözcüsü Suat Sarı da “Biz cumhuriyet tarihi boyunca son 20 yılda yaşananları hiç yaşamadık. Cumhuriyet kurulmadan önceki olayları yaşamaya başladık. Ülkenin cumhurbaşkanı bu konuda hiçbir şey söylemiyor. Bütçesi 8 bakanlıktan büyük olan Diyanet açıklama yapmıyor. Dün FETÖ vardı, bugün Hiranur’u, Ensar’ı görüyoruz. Denetlenmeyen vakıflar tarikatlar başımıza bela olmuştur. Toplumsal çatışmanın kaynağı cemaat ve vakıflar kapatılmalı” dedi.

“TWEET ATANLARIN TUTUKLANDIĞI BİR ÜLKEDE…”

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da şunları belirtti:

* “Murat beyin maksadını anlıyorum. Konuşmasında katıldığım yerler de itiraz edeceğim yerler de var. Önemli bir hataya düştü. ‘Çocuk bedeni üzerinden siyaset yapanlar burada’ demesi hata oldu, bunu reddediyoruz. Kastı bu değildi ama bizi üzdü. Biz taciz ve tecavüz konusuna iktidarın yeteri kadar müdahale etmediğini, bu olayların  önünü açtığını düşünüyoruz.

* Aile Bakanı olayı 2 yıldır bildiğini söyledi. Gerekenin yapılması, tutuklanması, aslı varsa en ağır şekilde cezalandırılması gerekirdi. Ama 2 yıl sadece takip etmiş. Bu ülkede tweet atanların tutuklanıp bu kişilerin sokakta dolaşması canımızı acıtıyor. İktidarın eksikleri nedeniyle bu durumun bu noktaya ulaştığını düşünüyoruz.”

“CHP’Yİ, CEMEVLERİNİ KAPATALIM MI?”

Türkyılmaz bunun üzerine tekrar söz alarak “Helalleşme iddiası ile ortaya çıkan CHP, hâlâ hesaplaşma peşinde. Masumiyet karinesini, suçun şahsiliği ilkesini ihlal ediyorsunuz” dedi. Türkyılmaz CHP’nin Türkiye’de 18 ilde 63 taciz vakasını gösterdiğini söylediği haritayı göstererek “Şimdi CHP’yi kapatalım mı? Tunceli’de bir alevi dedesi zihinsel engelli kıza tacizi nedeniyle tutuklandı. Cemevleri kapatılsın dedik mi? Bu bakış açısının çarpıklığını göstermek için bu örnekleri verdim. Biz bu anlayışta değiliz” dedi.

“TECAVÜZCÜLERLE HELALLEŞMEYECEĞİZ”  

Oturumu yöneten Okul da “Bütün cemaatleri vakıfları suçlamak doğru bir anlayış değil” dedi. Söz alan Balyalı da “Partimizin ‘kapatağız’ diye bir açıklaması yok. Suçu kim işliyorsa mutahabımız odur. Siyaseten helalleşeceğiz ama hırsızla, tacizcilerle, tecavüzcülerle, ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyenlerle helalleşmeyeceğiz” dedi.

PANKART AÇTILAR 

CHP’li Meclis Üyesi Ali Haydar Kahraman da Türkyılmaz’ın gösterdiği haritaya ve iddialarına atıf yaparak “O alevi dedesi de şerefsiz, o suçu işleyen CHP üyeleri de şerefsiz, o tarikat lideri de şerefsiz. Ben de AKP’li  üyelerin haritasını mı gösterseydim? Kıyas doğru değil. Kim yapıyorsa Allah belasını versin” dedi.

Kahraman’ın konuşması sırasında CHP’liler “Çocuk bedenine dokunma”, “Aile Bakanı istifa”, “İstismara sessiz kalma suç ortak olma” pankartları açtı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.